Weź życie w swoje ręce!

foto: pixabay.com/

 

„Pierwszym krokiem w każdej zmianie jest przyjęcie odpowiedzialności za swoje życie. Jak bowiem możemy je zmieniać, jeśli w ogóle nie czujemy się za nie odpowiedzialni?”

– Irvin D. Yalom,

Wierzę głęboko, że świat, w jakim żyjemy daje nam nieograniczone możliwości. Jednak, to czy je wykorzystamy zależy od nas samych.

Czy zdarzyło ci się, że zamiast wziąć sprawy w swoje ręce szukasz wymówek i zrzucasz odpowiedzialność na innych lub odwlekasz w nieskończoność podjęcie jakichkolwiek działań powtarzając sobie w myślach: jeszcze chwilę, jeszcze pięć minut, zrobię to jutro, pojutrze, za tydzień…

 

W takich trudnych momentach dobrze jest zadać sobie pytanie:

Co sprawia, że trudno Ci to zrobić?

Czego w tej chwili brakuje w Twoim życiu?

 

Kluczem do szczęśliwego, udanego życia jest wzięcie odpowiedzialności za własne życie. Oznacza to, że wszystko co dzieje się w naszym życiu jest wynikiem naszych wcześniejszych decyzji. Zarówno tych które podjęliśmy, jak również tych, które zaniechaliśmy. Niejednokrotnie aby uspokoić swoje sumienie wmawiamy sobie, że to inni ponoszą odpowiedzialność za nasze niepowodzenia: rodzice, mąż, zły szef, czy ciężka sytuacja ekonomiczna. Szukamy różnych usprawiedliwień, które tylko sprawiają, że dalej stoimy w miejscu, zamiast ruszyć do przodu.

Zrozumienie tego i przyznanie się  przed samym sobą, że to my decydujemy o tym jak ma wyglądać nasze życie, sprawi, że dzięki temu możemy zacząć świadomie podejmować decyzje, w którą stronę chcemy iść.

 

Zadajmy sobie pytania:

Co w życiu sprawia ci trwałe zadowolenie?

Jakie zajęcia dają Ci poczucie, że żyjesz pełnią życia?

Jakie są Twoje największe pasje życiowe?

Co zrobisz i do kiedy (wymień po kolei wszystkie kroki) na drodze do najlepszej zmiany?

 

 

Owocnego dnia

Małgosia